ROCKER; DPDT; Pos: 2; ON-ON; 10A/250VAC; 10A/30VDC; red; IP67; none
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
JWMW22RCA
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: JWMW22RCA
Product downloads
Specification for ROCKER; DPDT; Pos: 2; ON-ON; 10A/250VAC; 10A/30VDC; red; IP67; none
| Mounting | on panel, SNAP-IN |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering, connectors |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body material | melamine, polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 25000cycles |
| Number of terminals | 6 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 25000cycles |
| Poles number | 2 |
| Conform to the norm | CSA, UL |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | rectangular |
| Key button colour | red |