ROCKER; DPST-NO; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; 10A/28VDC; IP65; 220V
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
KDH3AEA2RBB
Manufacturer: ZF
Manufacturer code: KDH3AEA2RBB
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST-NO; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; 10A/28VDC; IP65; 220V
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | Ø20.2mm |
| Panel thickness | 0.7...2.5mm |
| Backlight colour | red |
| Illumination | neon lamp |
| Shape | round |
| Contacts configuration | DPST-NO |
| DC contacts rating @R | 10A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | round |
| Key button colour | red |
| Button marking | blank |