Bearing: spherical; Øout: 16mm; Øint: 10mm; iglidur® W300; -30÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KGLM-10 SL
Manufacturer: igus
Manufacturer code: KGLM-10 SL
Product downloads
Specification for Bearing: spherical; Øout: 16mm; Øint: 10mm; iglidur® W300; -30÷80°C
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® W300 |
| Height | 10.5mm |
| Internal diameter | 10mm |
| Outside diameter | 16mm |
| Static load | 750...2000N |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | spherical |
| Swing angle | 5° |