Bearing: spherical; Øout: 35mm; Øint: 18mm; iglidur® W300; -30÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KGLM-18
Manufacturer: igus
Manufacturer code: KGLM-18
Product downloads
Specification for Bearing: spherical; Øout: 35mm; Øint: 18mm; iglidur® W300; -30÷80°C
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® W300 |
| Height | 23mm |
| Internal diameter | 18mm |
| Outside diameter | 35mm |
| Static load | 4000...9000N |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | spherical |
| Swing angle | 23° |