ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 10A/250VAC; 6A/28VDC; IP65; none; KR
Multiples:
400.0
Minimum quantity:
1600.0
Product code:
KRE2BNA1BBB
Manufacturer: ZF
Manufacturer code: KRE2BNA1BBB
Product downloads
Specification for ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 10A/250VAC; 6A/28VDC; IP65; none; KR
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | 19.8x13mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | 0.75...2.5mm |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | rectangular |
| Button marking | blank |