Microswitch TACT; SPDT NC + NO; Pos: 2; 0.05A/32VDC; SMT; none
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
6000.0
Product code:
KSC441J DCT 70SH LFS
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: KSC441J DCT 70SH LFS
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPDT NC + NO; Pos: 2; 0.05A/32VDC; SMT; none
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 300000cycles |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Contacts configuration | SPDT NC + NO |
| DC contacts rating @R | 0.05A / 32V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Button shape | round |
| Button height | 5.2mm |