Display: LED; 7-segment; 45mm; 1.8"; No.char: 1; red; 45÷90mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW1-1808CVB
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW1-1808CVB
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 45mm; 1.8"; No.char: 1; red; 45÷90mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 48mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 38x56x11mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 1 |
| Luminosity | 45...90mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 45mm |
| Wavelength | 624nm |
| Digit height " | 1.8" |