Display: LED; 7-segment; 7.8mm; 0.3"; No.char: 1; yellow-green
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
KW1-302AGA
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW1-302AGA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 7.8mm; 0.3"; No.char: 1; yellow-green
| Mounting | THT |
| Colour | yellow-green |
| Row pitch | 7.37mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 10.06x19x5.4mm |
| Common electrode | anode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 1 |
| Luminosity | 8...16mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 7.8mm |
| Wavelength | 572nm |
| Digit height " | 0.3" |