Display: LED; 7-segment; 9.1mm; 0.36"; No.char: 1; green; 1÷1.5mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW1-361CGA
Manufacturer: LUCKY LIGHT
Manufacturer code: KW1-361CGA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 9.1mm; 0.36"; No.char: 1; green; 1÷1.5mcd
| Mounting | THT |
| Colour | green |
| Row pitch | 5.08mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 14x7.5mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 1 |
| Luminosity | 1...1.5mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 9.1mm |
| Wavelength | 572nm |
| Digit height " | 0.36" |