Display: LED; 7-segment; 13.2mm; 0.52"; No.char: 1; red; 0.8÷3mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW1-521COA
Manufacturer: LUCKY LIGHT
Manufacturer code: KW1-521COA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 13.2mm; 0.52"; No.char: 1; red; 0.8÷3mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 15.24mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 17.5x12.6mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 1 |
| Luminosity | 0.8...3mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 13.2mm |
| Wavelength | 622nm |
| Digit height " | 0.52" |