Display: LED; 7-segment; 14.2mm; 0.56"; No.char: 1; red; 2.8÷3.6mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW1-561CSA
Manufacturer: LUCKY LIGHT
Manufacturer code: KW1-561CSA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 14.2mm; 0.56"; No.char: 1; red; 2.8÷3.6mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 15.24mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 19x12.6mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 1 |
| Luminosity | 2.8...3.6mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 14.2mm |
| Wavelength | 640nm |
| Digit height " | 0.56" |