Display: LED; 7-segment; 20.4mm; 0.8"; No.char: 1; red; 3.2÷4mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
KW1-802CSA
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW1-802CSA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 20.4mm; 0.8"; No.char: 1; red; 3.2÷4mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 15.24mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 27.7x19.9mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 1 |
| Luminosity | 3.2...4mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 20.4mm |
| Wavelength | 640nm |
| Digit height " | 0.8" |