Display: LED; 7-segment; 10mm; 0.39"; No.char: 2; red; 24÷48mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW2-391AVA
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW2-391AVA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 10mm; 0.39"; No.char: 2; red; 24÷48mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 10.16mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 19.9x12.8x7mm |
| Common electrode | anode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 2 |
| Luminosity | 24...48mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 10mm |
| Wavelength | 624nm |
| Digit height " | 0.39" |