Display: LED; 7-segment; 13.2mm; 0.52"; No.char: 2; red; 40÷80mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW2-521AVA
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW2-521AVA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 13.2mm; 0.52"; No.char: 2; red; 40÷80mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 15mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 25x17.5x7mm |
| Common electrode | anode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 2 |
| Luminosity | 40...80mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 13.2mm |
| Wavelength | 624nm |
| Digit height " | 0.52" |