Display: LED; 7-segment; 14.2mm; 0.56"; No.char: 2; red; 40÷80mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW2-56GCVA
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW2-56GCVA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 14.2mm; 0.56"; No.char: 2; red; 40÷80mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 15.24mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 25x19x8mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 2 |
| Luminosity | 40...80mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 14.2mm |
| Wavelength | 624nm |
| Digit height " | 0.56" |