Display: LED; 7-segment; 20.32mm; 0.8"; No.char: 2; red; 4.5÷6mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW2-801ASA
Manufacturer: LUCKY LIGHT
Manufacturer code: KW2-801ASA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 20.32mm; 0.8"; No.char: 2; red; 4.5÷6mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 22mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 35.8x25.8x10mm |
| Common electrode | anode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 2 |
| Luminosity | 4.5...6mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 20.32mm |
| Wavelength | 640nm |
| Digit height " | 0.8" |