Display: LED; 7-segment; 7mm; 0.28"; No.char: 3; red; 35÷70mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW3-281CVA
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW3-281CVA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 7mm; 0.28"; No.char: 3; red; 35÷70mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 7.62mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 22.5x10x6mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 3 |
| Luminosity | 35...70mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 7mm |
| Wavelength | 624nm |
| Digit height " | 0.28" |