Display: LED; 7-segment; 10mm; 0.39"; No.char: 3; red; 35÷70mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW3-392CVA
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW3-392CVA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 10mm; 0.39"; No.char: 3; red; 35÷70mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 10.16mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 30x12.8x7mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 3 |
| Luminosity | 35...70mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 10mm |
| Wavelength | 624nm |
| Digit height " | 0.39" |