Display: LED; 7-segment; 13.2mm; 0.52"; No.char: 3; yellow-green
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW3-521CGA
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW3-521CGA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 13.2mm; 0.52"; No.char: 3; yellow-green
| Mounting | THT |
| Colour | yellow-green |
| Row pitch | 14mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 37.8x17.5x7mm |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 3 |
| Luminosity | 8...16mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 13.2mm |
| Wavelength | 572nm |
| Digit height " | 0.52" |