Display: LED; 7-segment; 7.6mm; 0.3"; No.char: 4; yellow-green
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KW4-306AGA
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KW4-306AGA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 7.6mm; 0.3"; No.char: 4; yellow-green
| Mounting | THT |
| Colour | yellow-green |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Operating current | 20mA |
| Dimensions | 30.4x13.2x7mm |
| Common electrode | anode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 4 |
| Luminosity | 7...14mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 7.6mm |
| Wavelength | 572nm |
| Digit height " | 0.3" |