Display: LED; matrix; 8x8; red; 3÷4.5mcd; cathode; 20x20mm; 1.8÷2.4V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KWM-20881CSB
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KWM-20881CSB
Product downloads
Specification for Display: LED; matrix; 8x8; red; 3÷4.5mcd; cathode; 20x20mm; 1.8÷2.4V
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 1.8...2.4V |
| Colour | red |
| Operating current | 20mA |
| Dimensions | 20x20mm |
| Display resolution | 8x8 |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | matrix |
| Luminosity | 3...4.5mcd |
| Type of display | LED |
| Wavelength | 640nm |