Display: LED; matrix; 8x8; yellow-green; 3÷6mcd; cathode; 2.2÷2.8V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KWM-50881CGB
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: KWM-50881CGB
Product downloads
Specification for Display: LED; matrix; 8x8; yellow-green; 3÷6mcd; cathode; 2.2÷2.8V
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2.2...2.8V |
| Colour | yellow-green |
| Operating current | 20mA |
| Dimensions | 60.2x60.2mm |
| Display resolution | 8x8 |
| Common electrode | cathode |
| Kind of display | matrix |
| Luminosity | 3...6mcd |
| Type of display | LED |
| Wavelength | 572nm |