LED; 1.8mm; green; 5÷10mcd; 70°; 2.2÷2.5V; Front: convex; 3.3x2.4mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
L-2060GD
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-2060GD
Product downloads
Specification for LED; 1.8mm; green; 5÷10mcd; 70°; 2.2÷2.5V; Front: convex; 3.3x2.4mm
| Mounting | THT |
| Dimensions | 3.3x2.4mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 5...10mcd |
| LED colour | green |
| Wavelength | 568nm |
| LED lens | diffused, green |
| Front | convex |
| LED diameter | 1.8mm |
| LED current | 10mA |