LED; 1.8mm; yellow; 5÷8mcd; 70°; 2.1÷2.5V; Front: convex; 3.3x2.4mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-2060YD
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-2060YD
Product downloads
Specification for LED; 1.8mm; yellow; 5÷8mcd; 70°; 2.1÷2.5V; Front: convex; 3.3x2.4mm
| Mounting | THT |
| Dimensions | 3.3x2.4mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 5...8mcd |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 588nm |
| LED lens | diffused, yellow |
| Front | convex |
| LED diameter | 1.8mm |
| LED current | 10mA |