LED; 3mm; red; 400÷800mcd; 60°; 3.5÷14V; 22mA; Variant: blinking
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-36BSURDK
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-36BSURDK
Product downloads
Specification for LED; 3mm; red; 400÷800mcd; 60°; 3.5÷14V; 22mA; Variant: blinking
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 400...800mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 620nm |
| LED lens | diffused, red |
| LED version | blinking |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 22mA |
| Blink frequency | 1.5...3Hz |