LED; 3mm; red; 120÷230mcd; 140°; Front: flat; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L-424SURDTK
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: L-424SURDTK
Product downloads
Specification for LED; 3mm; red; 120÷230mcd; 140°; Front: flat; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 120...230mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 620nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | flat |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |