Triac
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
L0103MEAP
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: L0103MEAP
Product downloads
Specification for Triac
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Kind of package | box, tape |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 1A |
| Gate current | 3mA |
| Features of semiconductor devices | sensitive gate |
| Max. forward impulse current | 10A |