Specification for Triac
| Mounting | SMD |
| Case | SOT223 |
| Kind of package | reel, tape |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 1A |
| Gate current | 5mA |
| Features of semiconductor devices | sensitive gate |
| Max. forward impulse current | 10A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT223 |
| Kind of package | reel, tape |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 1A |
| Gate current | 5mA |
| Features of semiconductor devices | sensitive gate |
| Max. forward impulse current | 10A |