Filament lamp: miniature; 28VDC; 24mA; Bulb: T1; Ø: 3.15mm; L: 6.35mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
L16-28/24
Manufacturer: BRIGHTMASTER
Manufacturer code: L16-28/24
Specification for Filament lamp: miniature; 28VDC; 24mA; Bulb: T1; Ø: 3.15mm; L: 6.35mm
| Operating voltage | 28V DC |
| Leads | for soldering |
| Length | 6.35mm |
| Diameter | 3.15mm |
| Current rating | 24mA |
| Nominal life | 4000h |
| Type of lamp | miniature |
| Kind of bulb | T1 |
| Luminous flux | 1.9lm |