Switch: slide; Pos: 4; DP4T; 2A/250VAC; 0.5A/125VDC; ON-ON-ON-ON
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
L204011MS02Q
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: L204011MS02Q
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 4; DP4T; 2A/250VAC; 0.5A/125VDC; ON-ON-ON-ON
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | slide |
| Kind of package | bulk |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 4 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body dimensions | 28.5x10.79x9.1mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DP4T |
| DC contacts rating @R | 0.5A / 125V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON-ON-ON |
| Stable positions number | 4 |