IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L272D013TR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L272D013TR
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 350kHz |
| Slew rate | 1V/μs |
| Input offset current | 250nA |
| Max operating temperature | 85°C |