PMIC; PWM controller; Uout: 1.23÷35V; SO8; buck; Usup: 4.4÷36V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L5970D013TR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L5970D013TR
Product downloads
Specification for PMIC; PWM controller; Uout: 1.23÷35V; SO8; buck; Usup: 4.4÷36V
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 250kHz |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |