Driver; DC/DC converter; 2A; 1.2÷35V; 2.25W; Channels: 1; 500kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L5973AD
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L5973AD
Product downloads
Specification for Driver; DC/DC converter; 2A; 1.2÷35V; 2.25W; Channels: 1; 500kHz
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | HSOP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -25...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 500kHz |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |