Driver; DC/DC switcher,PWM controller; 1.5A; 830mW; Channels: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L5991D
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L5991D
Product downloads
Specification for Driver; DC/DC switcher,PWM controller; 1.5A; 830mW; Channels: 1
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -25...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, flyback |
| Frequency | 100kHz |
| Kind of integrated circuit | DC/DC switcher, PWM controller |