Triac
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6008V8TP
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: L6008V8TP
Product downloads
Specification for Triac
| Mounting | THT |
| Case | IPAK |
| Kind of package | tube |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 8A |
| Gate current | 10mA |
| Features of semiconductor devices | sensitive gate |
| Max. forward impulse current | 65A |