Driver; PWM controller; 5A; 60V; Channels: 2; SO20; Package: tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6201
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6201
Product downloads
Specification for Driver; PWM controller; 5A; 60V; Channels: 2; SO20; Package: tube
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 12...48V |
| Case | SO20 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -25...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Application | DC motors |
| On-state resistance | 300mΩ |
| Topology | H-bridge |
| Frequency | 100kHz |
| Kind of integrated circuit | motor controller |