Driver; PWM controller; 2.8A; Channels: 3; PowerSO36; 8÷52V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6235PD
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6235PD
Product downloads
Specification for Driver; PWM controller; 2.8A; Channels: 3; PowerSO36; 8÷52V
| Output current | 2.8A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 8...52V |
| Case | PowerSO36 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 3 |
| Application | universal |
| Kind of integrated circuit | motor controller |