IC: power switch; low-side; 2.5A; Channels: 1; SMD; PowerSO20; 25kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6370D
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6370D
Product downloads
Specification for IC: power switch; low-side; 2.5A; Channels: 1; SMD; PowerSO20; 25kHz
| Output current | 2.5A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 9.5...35V |
| Case | PowerSO20 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Frequency | 25kHz |
| Kind of integrated circuit | high-side |