IC: driver; push-pull; SO14; 400mA; 580V; Channels: 2; 400kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6386AD
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6386AD
Product downloads
Specification for IC: driver; push-pull; SO14; 400mA; 580V; Channels: 2; 400kHz
| Output current | 400mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 17V |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -45...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Topology | push-pull |
| Frequency | 400kHz |
| Output voltage | 580V |
| Kind of integrated circuit | high-/low-side, IGBT gate driver, MOSFET gate driver |
| Max operating temperature | 125°C |