IC: driver; push-pull; SO8; -430÷290mA; 600V; Ch: 2; 800kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6398DTR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6398DTR
Product downloads
Specification for IC: driver; push-pull; SO8; -430÷290mA; 600V; Ch: 2; 800kHz
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 10...20V |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Topology | push-pull |
| Frequency | 800kHz |
| Output voltage | 600V |
| Kind of integrated circuit | high-/low-side, IGBT gate driver, MOSFET gate driver |