IC: driver; PFC controller; DIP16; Uoper: 10÷11.4V; 400kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6598
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6598
Specification for IC: driver; PFC controller; DIP16; Uoper: 10÷11.4V; 400kHz
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 14.6...16.6V |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Frequency | 400kHz |
| Kind of integrated circuit | PFC controller |
| DC supplying current | 25mA |