Driver; DC/DC converter; 1A; 1.235÷34V; Channels: 1; Uoper: 8÷36V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6902D
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6902D
Product downloads
Specification for Driver; DC/DC converter; 1A; 1.235÷34V; Channels: 1; Uoper: 8÷36V
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating voltage | 8...36V DC |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 250kHz |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |