PMIC; PWM controller; Uout: 1.8÷5.5V; TSSOP8; boost; Usup: 0.6÷5.5V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6920DBTR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L6920DBTR
Product downloads
Specification for PMIC; PWM controller; Uout: 1.8÷5.5V; TSSOP8; boost; Usup: 0.6÷5.5V
| Output current | 800mA |
| Mounting | SMD |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 600mV...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |