Triac
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L6X8E8
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: L6X8E8
Product downloads
Specification for Triac
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Kind of package | bulk |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 800mA |
| Gate current | 10mA |
| Features of semiconductor devices | sensitive gate |
| Max. forward impulse current | 8.3A |