Driver; DC/DC converter; 3A; 0.6÷38V; Channels: 1; Uoper: 4.5÷38V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L7986A
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: L7986A
Product downloads
Specification for Driver; DC/DC converter; 3A; 0.6÷38V; Channels: 1; Uoper: 4.5÷38V
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | HSOP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 250...1000kHz |
| Input voltage | 4.5...38V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |