Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 9VDC; 30A; Series: L90; 900mW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L90-9W
Manufacturer: RAYEX ELECTRONICS
Manufacturer code: L90-9W
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 9VDC; 30A; Series: L90; 900mW
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -55...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgCdO |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | max. 30V DC, max. 240V AC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 97Ω |
| Rated coil voltage | 9V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 30V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| AC contacts rating @R | 30A / 240V AC |
| Contact current max. | 30A |
| Relay variant | power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 0.9W |
| Operate time | 15ms |
| Release time | 15ms |