Relay:electromagnetic;SPST-NO;Ucoil:9VDC;30A;Series:L90;97#
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
L90A-9W
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Relay:electromagnetic;SPST-NO;Ucoil:9VDC;30A;Series:L90;97#
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -55...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgCdO |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | max. 30V DC, max. 240V AC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 97Ω |
| Rated coil voltage | 9V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 20A / 30V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| AC contacts rating @R | 30A / 240V AC |
| Contact current max. | 30A |
| Relay variant | power, sealed |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 900mW |
| Relay series | L90 |