Heatsink: extruded; L: 100mm; W: 62mm; H: 74mm; 0.2K/W; aluminium
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LA6/100/12V
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: LA6/100/12V
Product downloads
Specification for Heatsink: extruded; L: 100mm; W: 62mm; H: 74mm; 0.2K/W; aluminium
| Supply voltage | 12V DC |
| Material | aluminium |
| Width | 62mm |
| Thermal resistance | 0.2K/W |
| Length | 100mm |
| Height | 74mm |
| Material finishing | plain |
| Heatsinks features | delivered with fan |
| Type of heatsink | extruded |
| Fan efficiency | 56m<sup>3</sup>/h |