Relay: solid state; SPST-NO x2; Icntrl max: 50mA; 170mA; 20Ω; THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LAA120L
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: LAA120L
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO x2; Icntrl max: 50mA; 170mA; 20Ω; THT
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Max. operating current | 170mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Turn-on time | 5ms |
| Series | OptoMOS |
| On-state resistance | 20Ω |
| Body dimensions | 9.66x6.35x3.3mm |
| Insulation voltage | 3.75kV |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 250V DC |
| Kind of output | MOSFET |
| Turn-off time | 5ms |
| Contacts configuration | SPST-NO x2 |
| Relay variant | 1-phase, current source |
| Type of relay | solid state |
| Control current max. | 50mA |