Power supply: switched-mode; buffer; 120W; 13.8VDC; 7.7A; OUT: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LAD-120A
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: LAD-120A
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; buffer; 120W; 13.8VDC; 7.7A; OUT: 2
| Supply voltage | 90...264V AC, 127...370V DC |
| Operating temperature | -20...60°C |
| Protection | against reverse polarity, anti-overload, anti-overvoltage, overheating |
| Type of power supply | switched-mode |
| Body dimensions | 159x97x30mm |
| Output voltage | 13.8V DC |
| Efficiency | 86% |
| Output current 2 | 1A |
| Output voltage 2 | 13.8V DC |
| Number of outputs | 2 |
| Electrical connection | screw terminals |
| Kind of power supply | buffer |